Produkty typu fast-food, a niepłodność

Jesteśmy często ostrzegani przed nadmiernym spożywaniem fast foodów, ze względu na zwiększone ryzyko otyłości, cukrzycy, wzrostu poziomu cholesterolu. Do tej listy dołącza niepłodność. (Problem z niepłodnością stwierdza się, gdy para nie jest w stanie doczekać się dziecka po roku starań).

Około co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym ma trudności z zajściem w ciążę.

Najczęściej jest to spowodowane problemami z owulacją, zaburzeniem równowagi hormonalnej, zespołem policystycznych jajników (PCOS). Mniej powszechne przyczyny niepłodności mogą obejmować zablokowane jajowody, problemy strukturalne z macicą lub mięśniakami macicy.

Ryzyko niepłodności wzrasta wraz z wiekiem i zaostrza się przez palenie, nadmierne picie, stres, niezdrową dietę, nadmierną aktywność fizyczną, nadwagę, otyłość lub zakażenia przenoszone drogą płciową.

W badaniu opublikowanym 4 maja 2018 r. na 5 598 kobietach w wieku 18 - 23 lata, dowiedziono, że częste spożycie posiłków typu fast - food było związane z dłuższym oczekiwaniem na ciążę w porównaniu do kobiet unikających fast - foodów. Kobiety unikające fast - foodów miały 8% ryzyko niepłodności. Kobiety spożywające produkty typu fast-food około 4 razy w tygodniu były narażone na dwukrotnie wyższe ryzyko niepłodności. Dodatkowo, brak odpowiedniej ilości owoców w diecie związany był ze zwiększeniem takiego ryzyka.

Jedzenie owoców kilka razy dziennie zdaje się działać odwrotnie, zmniejszając czas potrzebny do zapłodnienia.

Ponieważ produkty fast-food zawierają duże ilości kalorii, nasyconych kwasów tłuszczowych, sodu oraz często cukru działają szkodliwie na cały organizm, a nie tylko na układ rozrodczy.

W badaniu podkreślono, że posiłki fast - food mogą być czynnikiem pośredniczącym w niepłodności poprzez wpływ na funkcjonowanie jajników.

Źródła

  1. bit.ly/2Ic3Y6R Human Reproduction, 4 maja 2018 r.
  2. https://www.nbcnews.com/nightly-news/video/study-shows-fast-food-increases-infertility-1226123843508